Mersin - bilgi

Dünya turizminin parlayan yıldızı Akdeniz’in kirlilikten en az etkilenen doğusunda upuzun bir sahil. Uzun kumsalları, gizemli koyları ve ardında yükselen Toros Dağları ile Mersin.

Akdeniz uzmanı tarihçi Fernand Braudel’in yönetiminde hazırlanan “Akdeniz” adlı kapsamlı çalışmada şöyle yazıyor:

“Nedir bu Akdeniz? Bin bir şeyin hepsi birden. Bir peyzaj değil, sayısız peyzajlar. Bir deniz değil, birbirini izleyen bir çok deniz. Bir uygarlık değil, birbiri üzerine yığılmış birçok uygarlık.” Ovalarında Türkiye’nin en iyi limon ve portakal bahçelerinin bulunduğu, dağların alçak eteklerini üzüm bağlarının sardığı bu güneş kentinde dört bin yıldır Akdeniz’in kıyılarında oradan oraya göçüp duran Akdeniz insanının bu macerasını günümüzde de sürdüren Yörükler koyunları ve keçileri ile Toroslar’ın eteklerinden doruklarına doğru dolaşıp duruyorlar. Yakıcı Akdeniz güneşinin altında kumlara uzanmış olan turistler başlarını kaldırıp baktıklarında yılın büyük bir bölümünde Toroslar’ın doruklarındaki karları görüyorlar. Araya yıl boyu bitmeyen, çeşitli sebze ve meyve bahçeleri, sonra çamların, çayırların yeşili giriyor. Denizin mavisinden dağların beyazına uzanan bir peyzaj.

Mersin ilin merkezi, Türkiye’nin en canlı kentlerinden birisi. Akdeniz’e özgü acelesiz ritmi olan günlük yaşam burada birden hızlanıyor. Çarşı pazar günün her saatinde canlı ve telaşlı bir görünüm veriyor.

Mersin sanayi, ticaret, tarım ve turizmi birleştiren ve hızla büyüyen bir kent. Bir liman kenti aynı zamanda. Bereketli Çukurova’nın tarım ve sanayi ürünleri Mersin Limanı’ndan ihraç ediliyor. Tarımın ve sanayinin ihtiyacı olan ithal ürünler de bu limandan giriyor.


Genel Hükümler ve Koşullar | Iletişim | Misafirler, için Önemli Bilgiler | Gizlilik | Hakkımızda | Künye
 
 
Powered by eCless Emlak Turizminsaat - Real Estate Brokers
Copyright © 2011 eCless Emlak Turizminsaat